Ozonowanie to sposób na odkażanie bez użycia środków chemicznych gdzie substancją odkażającą jest ozon, naturalnie występujący gaz o silnych właściwościach utleniających. Ozonowanie jest metodą bezpieczną, a jej główną zaletą jest fizyczne usuwanie brzydkich zapachów, a nie ich maskowanie . 

OZON

Efekty ozonowania pomieszczeń

Ozonowanie pomieszczeń jest metodą, dzięki której można pozbyć się z  szkodliwych alergenów powodujących reakcje uczuleniowe czy problemy z górnymi drogami oddechowymi. Stosuje się je również, by odświeżyć zakażone powietrze, usunąć nieprzyjemne zapachy różnego pochodzenia (zarówno naturalne, jak i sztuczne), a także usunąć wszelkie szkodliwe związki organiczne. Ozonowanie mieszkania sprawia również, że z danego pomieszczenia zostają usunięte szkodliwe substancje.

Dzięki regularnemu stosowaniu tej metody dezynfekcji powietrze w danym pomieszczeniu jest znacznie czystsze, świeże i niweluje powstawanie wielu problemów zdrowotnych. Po dezynfekcji poprzez ozonowanie mieszkanie staje się miejscem bardziej bezpiecznym, szczególnie dla dzieci i osób starszych oraz ze zmniejszoną odpornością, które są narażone w szczególny sposób na szkodliwe działanie różnego rodzaju substancji. Czystsze i bogatsze w dobroczynne substancje powietrze sprawia, że lepiej się oddycha, a problemy zdrowotne dokuczają mniej (w przypadku chorób przewlekłych o charakterze nieuleczalnym).

Ozonowanie pomieszczeń może być stosowane bez specjalnych ograniczeń czasowych. Jednak ze względu na konieczność odpowiedniego przygotowania pomieszczenia oraz właściwy czas karencji po zakończeniu prac, najbardziej polecane jest stosowanie tej metody nie częściej niż raz na 3 miesiące w sytuacjach profilaktycznych. W przypadku konieczności powtarzania ozonowania w kilku seriach (np. z powodu znacznej wielkości mieszkania czy wysokiego stopnia zanieczyszczenia) należy zastosować się do zaleceń ekipy przeprowadzającej proces. W skrajnych przypadkach może być konieczna przeprowadzka na czas ozonowania do innego lokalu na czas od tygodnia do nawet miesiąca. W ozonowanym pomieszczeniu nie mogą bowiem przebywać ludzie, zwierzęta,konieczne jest usunięcie roślin oraz zabezpieczenie lub wyniesienie sprzętów (szczególnie o wysokiej wartości materialnej) w celu uchronienia przed nadmiernym utlenieniem.

Przed przystąpieniem do czynności ozonowania warto przeprowadzić dezynfekcję (niszczenie drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych), dezynsekcję (pozbywanie się insektów) lub deakaryzację (usuwanie pleśni, grzybów lub roztoczy). Właściwości ozonu spowodują, że z powietrza zostaną całkowicie wyeliminowane pozostałości niebezpiecznych substancji.